Don’t flush LT 2019-05-25T17:32:24+02:00

Farmacinės medžiagos patenka į aplinką įvairiais būdais. Veterinariniai vaistai patenka į dirvožemį ir požeminį vandenį kartu su gyvulininkystės ūkiuose tvarkomu mėšlu, tuo tarpu žmogaus vartojami vaistai patenka į paviršinius vandenis iš gyvenamųjų namų ir ligoninių kartu su nuotekomis.

MORPHEUS projektu siekiama sumažinti žmogaus vartojamų farmacinių medžiagų patekimą į aplinką:

a) parengiant rekomendacijas nuotekų valykloms dėl pažangių valymo technologijų taikymo,

b) didinant vartotojų sąmoningumą ir patariant, kaip taisyklingai šalinti nebenaudojamus ir pasenusius vaistus.

Naujausi tyrimai rodo, kad nemaža gyventojų dalis nebenaudojamus vaistus tiesiog išmeta į kriauklę, klozetą ar šiukšlinę, kadangi neturi pakankamai informacijos apie tinkamus pasenusių ir nereikalingų vaistų tvarkymo būdus.

Europos Sąjungos mastu šiuo metu nėra parengtos bendros nebenaudojamų vaistų grąžinimo sistemos. Todėl dažnai rekomendacijos dėl taisyklingo pasenusių/nebenaudojamų vaistų tvarkymo skiriasi tarp šalių arba net šalies viduje.

Lietuvoje pasenę/nebenaudojami vaistai grąžinami atgal pardavėjams – vaistinėms. Naikintini vaistiniai preparatai vaistinėje priimami iš gyventojų nemokamai. Iš gyventojų priimamus naikintinus vaistinius preparatus vaistinės toliau perduoda pavojingų atliekų tvarkymo įmonėms. Nebenaudojamus vaistus taip pat galima atvežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, kuriose įrengtos specialios talpos pavojingoms atliekoms.

 

In Lithuania, unused/expired pharmaceuticals shall be taken back to pharmacies by the general public. Pharmacies accept unused pharmaceuticals free of charge. Afterwards medicines are handled to the licensed hazardous waste management companies. Additionally, residents can deliver unused medicines to the established bulky waste collection sites with special tanks installed for hazardous waste.